Как ще реагират китайските акции на стимулите?

09.10.2024

През последните няколко седмици водещият китайски индекс MSCI China нарасна с над 30%. Китайските акции получиха подкрепа от обещанията на властите в Пекин за засилване на фискалните стимули. Китайското правителство заяви готовност да налее 1 трлн. долара (или малко над 140 млрд. долара) в най-големите банки. На този фон инвеститорите си задават логичния въпрос: ще задържат ли китайските книжа настоящите си резултати?

По време на последните няколко ръста, предизвикани от подобни изявления на политиците, печалбите се оказаха краткотрайни, тъй като китайските власти насочиха вниманието си другаде след няколко „изблика на енергия в подкрепа на растежа“.

Ако погледнем назад във времето, в периода 2020-2021 г., MSCI China удвои стойността си. А след това на няколко пъти успя да отчете повишение от 20%. Въпреки последните добри резултати индексът се търгува под нивата от 2019 г. Това рязко контрастира с MSCI All Country World, който е нараснал с повече от 50% от края на 2019 г.

От Capital Economics изразяват предпазлив оптимизъм, че пазарът ще задържи настоящите си нива в краткосрочен план. Според пазарните експерти на институцията голямата причина за неуспеха на предишните ралита е, че високите очаквания на инвеститорите бяха попарени от политиците.

„Според настоящите ни оценки сегашният пакет от икономически стимули ще повиши растежа за следващите няколко тримесечия, ако се приеме, че авторите на политиката ще продължат с допълнителната фискална подкрепа“, казват анализаторите.

По отношение на краткосрочния растеж преобладава мнението, че оценката на китайския фондов пазар от известно време е доста ниска и изразява „прекомерен песимизъм” относно икономическата ситуация в страната. Дори и при последното рали оценките все още са по-ниски в сравнение с тези отпреди няколко години. И това важи особено за водещия индекс Hang Seng.

Като се има предвид, че доходността от инвестициите в китайски книжа е намаляла осезаемо след пандемията и че съществува голяма разлика между оценките на китайските и световните акции, MSCI China би могъл да се повиши с около 30%. И то при сценарий, при който световните акции също се повишат. По отношение на друг основен индекс – CSI 300, доста анализатори смятат, че ръст от 10% е напълно възможен.

Въпреки това пазарните наблюдатели очакват китайският капиталов пазар да се установи на по-ниско ниво спрямо другите капиталови пазари, отколкото преди пандемията, предвид риска от спад в сектора на недвижимите имоти и опасенията относно потенциални мита и санкции.

На тази база експертите на Capital Economics прогнозират, че MSCI China е по-вероятно да се покачи с около 10% през следващите няколко месеца, а не с очакваните от много пазарни участници 30%.


Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. БенчМарк използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.