Как ще се отразят изборите в САЩ на европейските пазари?

17.07.2024

Предстоящите избори за американски президент, които ще се проведат през ноември са важни не само за САЩ, но също и за Европа. През последните четири години ЕС засили търговските си отношения с най-голямата икономика. Това се вижда особено силно на енергийните пазари. След избухването на войната в Украйна, европейските страни увеличиха вноса на енергийни суровини (основно петрол и газ) от Щатите.

Според някои анализатори фокусът на инвеститорите е насочен главно в посока търговията и отбраната. Според преобладаващите нагласи на пазарните участници, независимо от това кой ще бъде следващия президент, малко вероятно е да бъдат сключени нови търговски сделки. Вместо това и от двамата претенденти за президентския пост се очакват протекционистки мерки. Като например търговски тарифи, които могат да доведат до незначителни промени в краткосрочен и средносрочен план.

В сферата на отбраната повечето европейски страни увеличиха военните си разходи, за да изпълнят ангажимента си към НАТО. Но бюджетните ограничения могат да създадат трудности. В случай, че Доналд Тръмп спечели изборите, доста е вероятно да се наложи Европа да увеличи разходите си за Украйна поради потенциално намаляване на подкрепата от страна на САЩ. А поради това финансовите затруднения пред европейските страни може да се засилят.

В случай, че демократите спечелят втори мандат, по-вероятно е да видим приемственост и продължаване на политиката от последните няколко години. Президентство на Тръмп би могло да внесе повече несигурност, а това да доведе до смесени последици за пазарите и инвеститорите.

По отношение на търговските политики, управление на Тръмп би включвало по-високи мита и по-разхлабени регулации. А това е добра новина за финансовия и енергийния сектор. Отражението върху европейските банки обаче може да бъде негативно.

Потенциално спечелване на изборите от Тръмп ще засегне отбранителната индустрия в Европа. За да изпълнят ангажимента си за минимални разходи от 2% от БВП, европейските страни ще трябва да увеличат военните си бюджети. А това е добра новина за големите европейски компании от сектора на отбраната.

Според анализатори на инвестиционната банка UBS, победа за Байдън и демократите би била благоприятна за инструментите с фиксирана доходност. Това е така, тъй като очакванията са Федералния резерв да започне да намалява лихвите. А понижението на лихвите би тласнало цените на облигациите нагоре.

Проучване на експертите от UBS показва, че има около 45% вероятност да видим сценарии, при който Тръмп печели президентския пост, а републиканците взимат Сената и Камарата  на представителите. В същото време вероятността Байдън да спечели изборите в комбинация с разделен Конгрес е близо 30%.


Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. БенчМарк използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.