Изборите за европейски парламент, които се проведоха в началото на юни показаха, че крайно десните партии в голяма част от европейските страни бележат възход. Най-ярък успех отбеляза крайната десница във Франция на Марин Льо Пен, както и германската Алтернатива за Германия.
На този фон поражението на партията на френския президент Еманюел Макрон го накара да вземе решението да разпусне парламента и да насрочи нови парламентарни избори за края на юни.
Решението на Макрон да разпусне парламента и да насрочи нови избори предизвика смут сред инвеститорите, като от 10 юни насам водещият индекс CAC 40 е с около 4% надолу.
Възможността крайнодясната партия “Национално обединение” на Льо Пен да спечели изборите притеснява инвеститорите. И особено обещанията, които дава партията за увеличение на публичните разходи. А това тревожи пазарите и оказва негативен ефект върху акциите и облигациите.
На тази база могат да се очертаят четири сценария за изхода от изборите и как всеки от тях би се отразил върху представянето на пазарите.
Първият сценарий е “Национално обединение” да спечели абсолютно мнозинство в парламента. Това означава, че Еманюел Макрон ще трябва да назначи за премиер представител на крайната десница. От друга страна подобен резултат ще даде възможност на партията на Льо Пен да прокара свои закони.
При втория сценарий “Национално обединение” ще получи относително мнозинство. Това обаче ще доведе до трудно съжителство с партията на френския президент. Макрон ще трябва да назначи за премиер представител на спечелилата партия, но ключови законодателни инициативи трудно ще бъдат прокарани. А това ще вкара страната в политическа безизходица.
Трети потенциален сценарии е лявата партия на Народния фронт да спечели изборите, но да не успее да събере мнозинство. При този вариант страната отново би се озовала в политическа безизходица, тъй като от страна на левите вече имаше призив в посока реформи в пенсионната система и увеличение на бюджета за пенсии.
Четвъртият сценарий е партията на президента Макрон да запази относително мнозинство в парламента. Това обаче също би означавало потенциални трудности при приемането на нови законопроекти. И то особено без влизането в коалиционни договорки. За инвеститорите обаче това е може би най-благоприятен сценарии, тъй като турбуленциите на френските пазари биха били най-ниски.
Без значение от резултата на парламентарните избори във Франция, фискалното положение в страната ще остане трудно. А фискалните правила на ЕС ще ограничат ходовете на правителството. Поради това инвеститорите трябва да са предпазливи.
Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. БенчМарк използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.