Перспективите по отношение на търсенето на петрол през следващите години е тема, която вълнува голяма част от пазарните участници – както експерти и анализатори, така и инвеститори. В последния си доклад “Петрол 2024” от Международната агенция по енергетика изразяват прогноза, че пикът в търсенето на суровината ще бъде достигнат преди 2030 година.
На другия полюс е мнението на голяма част от страните от ОПЕК. Производителите от петролния картел имат по-различно мнение по отношение на търсенето. А това противоречие би могло да има последици за енергийния сектор и за глобалната икономика като цяло.
МАЕ: очаква ни таван при ръста на потреблението
Според експертите на Международната агенция по енергетика, световното търсене на петрол ще достигне връхната си точка през следващите години. Като причина от МАЕ посочват прехода към възобновяема и по-чиста енергия, както и структурните промени на световната икономика. Според организацията търсенето на петрол, което през 2023 година бе около 102 млн. барела дневно, ще се стабилизира на нива, близки до 106 млн. барела до края на настоящето десетилетие. Според агенцията производственият капацитет извън ОПЕК (и най-вече в САЩ) ще се увеличи, което в крайна сметка ще доведе до засилване на предлагането. А това ще притисне петролните цени надолу.
Този сценарии не е особено приятен за страните от ОПЕК, тъй като би довел до спад в петролните котировки и намаляване на инвестициите в сектора.
ОПЕК: търсенето ще продължи да се увеличава
На тази база не е изненадващо, че позицията на страните от ОПЕК е в рязко противоречие с мнението на МАЕ. Според генералният секретар на ОПЕК Хайтам Ал Гаис оценката на Международната агенция по енергетика е нереалистична. “Пикът в търсенето на петрол не е на хоризонта”, заяви Гаис, подчертавайки, че всички досегашни прогнози за връхна точка при търсенето са се оказали погрешни. Като пример секретаря на ОПЕК посочва достигнатото рекордно ниво в търсенето на бензин през 2023 година.
Според Ал Гаис МАЕ пренебрегва реалните тенденции. “Милиарди хора по света все още нямат достъп до енергия. Поради това търсенето ще се увеличава”. Според него разпространението на такива тези от страна на МАЕ крият риск от възникване на нестабилност в особено големи мащаби. А това би довело до волатилност и дестабилизиране на световните пазари.
Устойчивост или реализъм
Международната агенция по енергетика подкрепя енергийния преход към чиста и възобновяема енергетика, за да могат да бъдат постигнати климатичните цели. Прогнозите се основават най-вече на ускорения напредък в развитието на електрическите превозни средства, както и намаленията в петролното потребление за производство на електроенергия.
ОПЕК обаче поставя акцент върху достъпността и сигурността при енергийните доставки. Ал Гаис смята, че усилията за бърз преход към възобновяема енергия и осигуряването на стабилни енергийни доставки са взаимно свързани. Той критикува МАЕ, заявявайки, че агенцията насърчава “антипетролна” позиция. А тя не отчита икономическите реалности.
Потенциалните последици може да включват несигурност и волатилност
Тази разлика в позициите на двете организации вероятно ще има сериозни последици за петролните пазари. МАЕ предупреждава за свръхпредлагане и възможен спад в цените на петрола. От друга страна ОПЕК смята, че търсенето ще се увеличава като е налице потенциален риск от дефицит в предлагането на петролна продукция.
Според анализатори диаметрално противоположните позиции на двете организации може да доведат до повишаване на волатилността, а също и да засилят нестабилността на петролните пазари. На този фон предизвикателствата както пред производителите, така и пред потребителите биха били сериозни.
Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. БенчМарк използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.